تبلیغات
بانک مقالات و نرم افزارهای برق - نقش اینورتر در صنعت

مبدل ولتاژ DC  به ولتاژ ACیا اینورتر : به المان‌هایی اطلاق می‌شود که ولتاژ مستقیم را به ولتاژ متناوب تبدیل می‌کند. اینورتر این قابلیت را دارد که در خروجی ولتاژ و فرکانس را کنترل نمود .موج تولیدی در اینورتر  یک موج مربعی است که می‌توان با استفاده از فیتلرهای مخصوص آن را به موج سینوسی تبدیل نمود. با افزایش روز افزون استفاده از موتورهای القایی در صنعت نحوه کنترل این موتورها اهمیت فراوانی پیدا کرده است. اینورتر  در موتورهای الکتریکی عبارت است سیستمی که سرعت و گشتاور یک موتور الکتریکی را کنترل می‌کند.

روش های کنترل موتورها :

روشهای مختلفی جهت کنترل سرعت محرکه های الکتریکی استفاده  می شود که در این بین محرکه های DC درگذشته بجهت کنترل راحترآنها استفاده بیش2_01تری در صنعت داشت ولی همواره بعلت گرانی و هزینه نگهداری بالا مورد انتقاد بود.امروزه با پیشرفت تکنولوژی نیمه هادی ها واستفاده از مبدلهای نیمه هادی محرکهای AC از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار شده بگونه ای که  جای ماشین های DC را با قابلیت های بسیار بیشتر در صنعت گرفته است.
بطور کلی روشهای مرسوم کنترل سرعت ماشین های AC آسنکرون که در صنعت بسیار پر کاربرد است بشرح زیر است:

    – کنترل با منبع ولتاژمتغییر و فرکانس ثابت

    – کنترل با منبع ولتاژ فرکانس متغییر

    – کنترل مقاومت روتور

    – کنترل از طریق تزریق ولتاژدر مدار رتور

روشهای اول و دوم در موتورهای قفس سنجابی و رتور سیم پیچی شده و روش های سوم و چهارم فقط در مورد موتورهای رتور سیم پیچی شده قابل اجرا است. موتورهای رتور سیم پیچی شده بجهت گرانی کاربرد بسیار محدودی مگر در کاربردهای خاص دارند واکثر قریب به اتفاق موتورها ی القایی از نوع قفس سنجابی هستند.همانطورکه قبلا ذکر گردید در بین روشهای کنترلی تنها دو روش اول برای موتورهای قفس ستجابی قابل اجراست. در بین دو روش اول نیز روش کنترل فرکانس از قابلیت کنترلی بالاتری برخوردار می باشد. سرعت سنکرون مستقیماً با فرکانس تغذیه متناسب است.لذا با تغییر فرکانس تغذیه سرعت موتور به کمتر و بیشتر از سرعت نامی تغییر می کند.

همانطور که میدانیم کار موتور تا سرعت نامی با روش کنترل ثابت وبعد از آن با ولتاژ ثابت انجام می گیرد در سرعت های پایین برای جبران افت ولتاژ استاتور نسبت  کمی افزایش می یابد.محرکه از حالت سکون تا سرعت  نامی در حد اکثر جریان وگشتاور ثابت عمل می کند. در بالاتر از سرعت نامی تا سرعت بحرانی که در آن گشتاور با گشتاور فرار برابر است محرکه در قدرت ثابت عمل می کند. در سرعت های بالاتر از سرعت بحرانی کار موتور فقط با کاهش قدرت امکانپذیر است. در این ناحیه جهت جلوگیری از توقف موتور معمولاً محرکه با روش کنترل سرعت، لغزش ثابت کنترل می شود. امروزه درایو های ماشین های AC با روش های کنترلی متنوع از جمله  کنترل   ، کنترل برداری، کنترل گشتاور ،کنترل سرعت ،کنترل موقعیت و FOC میتوانند تمام خواسته های کاربر را فراهم کنند. باگسترش روز افزون کاربرد درایوهای ماشین های AC شرکتهای گوناگون الکترونیکی اقدام به ساخت این درایو ها کرده اند.شرکت هایی  چون SIEMENS ,ABB,SEW,DELTA,LENZ,MITSUBISHI,… در این زمینه تلاشهای قایل تحسینی انجام داده اند. در این بین شرکت دلتا الکترونیک تایوان با ارائه سریهای متنوع از اینورترهای خود که با نام اختصاری (VFD) شناخته می شوند توانسته تمام نیازهای کاربران خود را پوشش دهد. شرکت دلتا الکترونیک که دارای سبد محصولات کاملی از تجهیزات اتوماسیون صنعتی می باشد توانسته محصولاتی قابل رقابت به بازارهای جهانی عرضه کند.
مروزه با گسترش و تخصصی تر شدن کاربردها ،اینورترها هم تخصصی شده و جهت کابردهای خاص همچون آسانسور ها ، پمپها ویا جهت کنترل گشتاور ، سرعت ، موقعیت ویا ترکیب آنها و… اینورتر های خاص تولید می گردد.
بعنوان نمونه شرکت دلتا الکترونیک دارای اینورترهای با مدل های مختلف چون سری های VE,VL,E,F,B,S,EL,C2000 و… می باشد که هرکدام دارای قابلیت متنوع وجهت کاربرد خاصی بکار می رود.
طبقه بندی: مقالات اموزشی اتوماسیون صنعتی،

تاریخ : جمعه 17 بهمن 1393 | 07:56 ب.ظ | نویسنده : سجاد عبداللهیان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.