تبلیغات
بانک مقالات و نرم افزارهای برق - Teleperm XPدر کنترل نیروگاهی

 Teleperm XP یک سیستم جامع ابزار دقیق و کنترل  است که قابلیت تأمین بسیاری از نیازها در زمینه کنترل نیروگاهی را دارا می‌باشد. علاوه بر‌اینکه ساختار انعطاف‌پذیر، این سیستم را برای کاربرد در نیروگاه‌هایی با ساختارها و توان‌های کاری متفاوت ایده‌آل ساخته است.
نکته قابل توجه در مورد این سیستم اینست که، Teleperm XP در قالب سطوح سلسله‌مراتبی نظام یافته است و لذا تنها اطلاعات فشرده شده به سطوح بالاتر انتقال داده می‌شود. که این امر باعث کاهش بار کاری برروی کارکنان اتاق کنترل می‌گردد.

در  ادامه مطلب نگاهی کلی به اجزاء این سیستم خواهیم داشت.


شرح مختصر زیر سیستمهای Teleperm XP  


سیستم اتوماسیون AS 620

سیستم اتوماسیون
AS 620، امور پایه‌ای اتوماسیون را انجام می‌دهد.
مقادیر اندازه‌گیری شده و وضعیت‌ها را از سطح میدان  (محلی که تجهیزات ابزاردقیق نیروگاهی قرار دارند) جمع‌آوری کرده، توابع کنترلی حلقه باز و حلقه بسته را برروی آنها پیاده می‌کند و فرمانهای بدست آمده را به سطح میدان ارسال می‌کند.

سه نسخه از AS 620 وجود دارد:
-    AS 620 B : برای اتوماسیون عمومی
-    AS 620 F : برای اتوماسیون تخریب امن
-    AS 620 T : برای اتوماسیون توربین

علاوه براین، AS 620، رابط بین زیر سیستم‌های دیگر
Teleperm XP و پروسه می‌باشد. فرمان‌ها را از سیستم کنترل و مدیریت پروسه –OM 650 – به سطح میدان انتقال می‌دهد و اطلاعات مورد نیاز OM 650 را از سطح میدان خوانده و به سطح کاربری و نظارت – سطحی که OM در آن قرار دارد- تحویل می‌دهد.

سیستم عملکرد و مدیریت پروسه OM 650

سیستم OM 650 ، امکان ایجاد یک رابط قدرتمند و مناسب انسان-ماشین را فراهم می‌آورد که از آن به عنوان پنجره عملکرد و نظارت بر پروسه استفاده می‌شود. با تغییر مقیاس OM 650، امکان استفاده از آن در یک بخش از نیروگاه تا کل نیروگاه، فراهم است.

سیستم مهندسی ES 680

سیستم مهندسی
ES 680 تنظیم و پیکره‌بندی زیرسیستمهای دیگر Teleperm XP را انجام می‌دهد. از این سیستم می‌توان برای تنظیم توابع نرم‌افزاری اتوماسیون نیروگاه، کنترل و مدیریت پروسه و همچنین ارتباط بین زیرسیستمها، علاوه بر سخت‌افزار سیستم I&C استفاده کرد.
در کاربردهای کوچکتر، سیستمهای OM 650 و ES 680 هر دو برروی یک سخت‌افزار قرار  می‌گیرند.

سیستم تشخیص و ارزیابی DS 670

سیستم
DS 670 ابزاری است که گروه I&C را قادر می‌سازد با استفاده از اطلاعات و توابع ارزیابی، یک بررسی و آنالیز دقیق برروی سیستم انجام دهند. ایستگاه ارزیابی، هشدارهای مربوط به ایرادات I&C، به همراه اطلاعات مربوط به اجزاء مشکل‌دار را، نمایش می‌دهد. مهندس I&C سریعا به بخش مرتبط با ایراد راهنمایی می‌شود.
امکان قابل توجه دیگری که در سیستم وجود دارد، web4txp است. این گزینه این امکان را فراهم می‌آورد که از قابلیتهای تکنولوژی شبکه در
Teleperm XP استفاده شود. این امکانات شامل دسترسی جهانی به کاربردهای Teleperm XP از طریق خط اینترنت/اینترانت می‌باشد. یعنی می‌توان از راه دور و از طریق اینترنت بر سیستم Teleperm XP نظارت داشت و آن را کنترل کرد.

سیستم گذرگاهی و ارتباطات

ارتباط بین سیستمهای AS 620 ، OM 650، ES 680 و DS 670 درون سیستم I&C، از طریق گذرگاه پلانت  مهیا می‌شود. سرور سیستمهای OM، DS و ES از طریق گذرگاه ترمینال  با هم و با ترمینالهای مربوطه، ارتباط برقرار می‌کنند.
گذرگاه پلانت و ترمینال به لحاظ فیزیکی مشابهند. شبکه سیماتیک  که در
Teleperm XP استفاده شده‌است، یک اترنت صنعتی  سریع و قدرتمند است که با استانداردهای بین‌المللی منطبق می‌باشد. به لحاظ سخت‌افزاری، پیاده‌سازی گذرگاهها با استفاده از فیبر نوری SINEC H1 که نام‌گذاری آن براساس استاندارد شرکت زیمنس است، صورت می‌گیرد.
علاوه بر این، مدول CM  که برای سیستم درنظر گرفته شده‌است، امکان اتصال سیستمهای اتوماسیون و کنترل پروسه خارجی دیگر غیر از
Teleperm XP را به Teleperm XP، فراهم می‌کند.

سیستم عملکرد و مدیریت OM650

سیستم OM650 یا سیستم اپراتور، نمایش و مدیریت از بخشهای متفاوتی تشکیل شده‌است.
تجهیزات OM به همراه سیستم کنترل پروسه
Teleperm XP در واقع توابع کنترل پروسه و اطلاعات پروسه را انجام می‌دهند. تمامی این توابع  روی  یک  لایه نرم‌افزاری ارتباط ماشین  با انسان  قرار  دارند .  این لایه  بر پایه  سیستم عامل  windows XP و استانداردهای OSF-Motif می‌باشد.

قسمتهای اصلی OM عبارتند از:
-    واحد پردازنده: Processing Unit) PU)
-    واحد سرور: Server Unit) SU)
-    ترمینال عملکرد:
Operating Terminal) OT)

ارتباط بین بخش‌های مختلف OM را ترمینال باس برقرار می‌کند و ارتباط این بخش‌ها با سیستم اتوماسیون نیز، از طریق پلانت باس برقرار می‌گردد.طبقه بندی: اتوماسیون صنعتی،

تاریخ : شنبه 9 فروردین 1393 | 02:15 ب.ظ | نویسنده : سجاد عبداللهیان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.