تبلیغات
بانک مقالات و نرم افزارهای برق - زمان سنج دیجیتال cornometer
زمان سنج دیجیتال cornometer

شرح مدارو طرز كار پروژه

این مدار دارای یک ال سیدی کارکتری و 4 کلید کنترلی است و می توان شروع شمارنده را با یک کلید که به کانتر 0 وصل است کنترل کرد و همچنین می توان دو شمارنده را هم زمان در دوسطر ال سیدی داشت و می توان هر کدام از دو خط را به طور غیر هم زمان متوقف کرد . در این پروژه از تایمر 1 برای شمارش زمان استفاده شده و دارای دقت 1ms می باشد البته می توان دقت را بیشتر هم کرد ولی اصولاً سرعت عملکرد انسان از 30ms کمتر نیست لذا در کرنومتر دقت بیشتر الزامی نیست ولی می توان برای کارهای آزمایشگاهی به جای کلید سنسور قرار داد و در برنامه تغیرات کوچکی داد تا با دقت 100us نیز کار کرد ولی دقت های پایینتر با فرکانس 8mhz امکان ندارد .

هدف این مدار کار آموزش کار با تایمر کانتر در AVR است که این قسمت از AVR بسیار پر کاربرد است و می توان گفت بخش مهمی از یادگیری میکروها همین تایمر کانتر است پس یاد گیری آن از همه مهمتر و پر کاربردتر است ساده ترین کاربرد تایمر کانتر شمارش زمان است و کاربرد دیگر آن تولید موج PWM است که در شماره های بعدی تولید موج PWM برای کنترل دور سرو موتو و موتور پله و تولید صدا آموزش داده میشود .

برای خواندن توضیحات بیشتر و دانلود فایل پروژه به همراه فایل شبیه ساز و PCB می توانید به ادامه مطلب مراجعه کنید...
تایمر کانتر در AVR :

تایمر کانتر یکی از مهمترین بخشهای جانبی میکرو کنترلر هاست.در بیشتر مواقع لازم است تا وقایع خارجی را شمارش کنیم.مثلاٌ می خواهیم تعداد دورهای یک چرخ گردان را در زمان مشخص به دست آوریم ، در این صورت کار بدون تایمر کانتر میکرو بسیار سخت می شود . میکروهای AVR حداکثر دارای 6 عدد تایمر کانتر 8 و 16 بیتی هستند.برخی دارای عملکرد ساده و برخی دارای امکانات بیشتری نظیر موج PWM و حالت مقایسه و تسخیر و عملکرد غیر همزمان می باشند. تایمر کانتر درواقع یک شمارنده است که در در درس دیجیتال می توان آنرا با چند فلیپ فلاپ JK یا D ساخت، در صورتی که منبع پالس داخلی باشد به آن تایمر و اگرمنبع پالس خارجی باشد کانترمی گوییم .در AVR تایمر کانترها را با اعداد نام گذاری میکنند، مانند تایمر کانتر صفر ویا یک و...

تایمر کانترصفر : تایمر کانتر صفر دارای سه مد مختلف است. که در هر AVR از یکی از این مدها استفاده شده است و باید با توجه به نوع میکرو ، نوع تایمر کانترصفر را پیدا کرد.تایمر/ کانتر یک : عملکرد تایمر کانتر یک مانند تایمر کانتر صفر است با این تفاوت که دو واحد مقایسه و یک واحد تسخیر به آن اضافه شده است.از حالت های عملکرد تایمر/ کانتر یک می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1 -عملکرد ساده ی 8 بیتی : در میکروهایAT90S,ATTINY به کار می رود
2 -پیشرفته ی 8 بیتی: این مد در سری ATMEGA بغیر از ATMEGA8 وatmea163 که از مد ساده استفاده میکنند به کار رفته است.
3 -پیشرفته ی 16 بیتی: این مد فقط در AVR های سریATTINY13 وATTINY2313 به کار رفته است.
4 -تایمر/ کانتر یک در حالت عادی
5 -تایمر/ کانتر یک در حالت مقایسه
6 -تایمر/ کانتر یک در حالتpwm سریع (تک شیب)
7 -تایمر/ کانتر یک در حالتpwm تصحیح فاز(دوشیب)
8 -تایمر/ کانتر یک در حالتpwm تصحیح فازو فرکانس(در برخی avr ها


حجم فایل حجم فایل : 38KB

دانلود فایل دریافت فایل

منبع منبع : fza.ir

بزرگترین وب سایت الکترونیک

پسورد فایل پسورد فایل : avr-electronic.irطبقه بندی: پروژه ها،

تاریخ : دوشنبه 15 آبان 1391 | 05:02 ب.ظ | نویسنده : سجاد عبداللهیان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.